Szanowni Państwo !
Informujemy, że od 1 stycznia 2019 roku Zaborskie Towarzystwo Naukowe nie prowadzi punktu nieodpłatnych porad prawnych dla Powiatu Mławskiego.
Szanowni Państwo !
Informujemy, że punkt nieodpłatnych porad prawnych w Szyłdowie przy ul. Mazowieckiej 61 w dniu 24 grudnia 2018 r. będzie nieczynny.
Z porad będzie można skorzystać w poniedziałek 31 grudnia w godzinach od 8.00 do 16.00.
Zapraszamy do korzystania z darmowych porad.
W dniu 21 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej im. Marsz. J. Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej odbyło się spotkanie edukacyjne na temat prawa konsumenckiego, dla uczniów klasy VIII. Wykład poprowadziła radca prawny Małgorzata Kobylińska.
|
Wprowadzenie
Prawo Unii Europejskiej, analogicznie jak prawo międzynarodowe, jest wytworem kultury „Zachodu”. Od chwili wydania słynnych orzeczeń przez Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie van Gend en Loos (1963) i Costa v. ENEL (1964) przewodnia rolę pełni pogląd aprobujący ujmowanie prawa Unii Europejskiej jako autonomicznego porządku prawnego, który pod względem treściowym i strukturalnym zawiera istotne różnice wyróżniające od prawa międzynarodowego oraz systemów prawa wewnętrznego państw europejskich. Wyjątkowy charakter tego porządku prawnego oddaje fakt, że z jednej strony prawo Unii Europejskiej, analogicznie jak prawo międzynarodowe, reguluje stosunki między państwami,
z drugiej zaś strony jego podmiotami są także osoby fizyczne oraz różnego rodzaju inne organizacje, korporacje i zrzeszenia, co jest cechą charakterystyczną dla systemów prawa wewnętrznego. Dokonując uproszczenia, można stwierdzić, że unijne prawo pierwotne ma charakter traktatowy, podczas gdy prawo wtórne powstaje w drodze jednostronnych decyzji organów unijnych. W związku z powyższym można stwierdzić, że prawo Unii Europejskiej stanowi konglomerat elementów osobliwych dla prawa międzynarodowego i wewnętrznego.
Umowa spółki cywilnej uregulowana została w art. 860 kodeksu cywilnego. Według ustawodawcy przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Przy czym należy zauważyć, iż spółka nie posiada osobowość prawnej, a jako przedsiębiorców należy traktować tu wyłącznie wspólników spółki. Tym samym wspólnicy w zakresie działalności spółki mogą zaciągać zobowiązania, za które ponoszą odpowiedzialność solidarną.
W ramach edukacji prawnej dla Powiatu Mławskiego w dniu 28 czerwca 2018 r. został przeprowadzony wykład w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mławie. Spotkanie poprowadziła r.pr. Magdalena Sawicka. Tematem wykładu było ubezwłasnowolnienie. Osobom uczestniczącym w spotkaniu została przedstawiona także ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze.
W ramach edukacji prawnej dla Powiatu Mławskiego, dnia 22 czerwca 2018 r. zostały zrealizowane działania edukacyjne w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dzierzgowie. Zajęcia poprowadziła r.pr. Magdalena Rząp. Zajęcia dotyczyły zagadnień prawnych tj. instytucji stwierdzenia nabycia spadku, poświadczenia dziedziczenia, form przekazania majątku za życia i na wypadek śmierci, instytucji zachowku oraz podatkowych aspektów dziedziczenia. W zajęciach uczestniczyła grupa osób będących beneficjentami świadczeń tutejszego ośrodka, głównie osoby starsze. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób rzetelny i sumienny.