Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym zostało uregulowane w art. 102 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U.2021.2257). Powyższa procedura ma na celu, aby Strona nie uiszczała opłat sądowych i nie ponosiła wydatków związanych z postępowaniem sądowym. Na koszty sądowe , od których zwolniona jest Strona składają się opłaty - wpis, opłata kancelaryjna - i wydatki np. wynagrodzenia tłumaczy, kuratorów, biegłych, koszty podróży.

Czasami występują sytuacje, w których zachodzi konieczność zmiany wierzyciela. W takim przypadku wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 § 1 k.c.).

Wiele osób samodzielnie prowadzących gospodarstwo domowe nie jest w stanie samodzielnie zaciągnąć zobowiązania. Chcąc zaciągnąć zobowiązanie muszą poszukać poręczyciela, inaczej nazywanego także żyrantem. Udzielenie poręczenia następuje przez zawarcie umowy poręczenia. Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.).

Zachęcamy do zapoznania się z E-poradnikami, linki znajdują się poniżej:

 
 
 

Zapraszamy do zapoznania się z e-planszami. Linki znajdują się poniżej:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MAŁOLETNICH ZA HEJT

PRZYMUSOWE LECZENIE ODWYKOWE 

W dniu 21 maja 2024 roku w godz. 10.15-11.45  w Klubie Seniora "+" w Gniewkowie przy Placu 700-lecia 16 zostało przeprowadzone spotkanie w ramach edukacji prawnej.

Dnia 09.04.2024r. w Klubie Seniora+ w Gniewkowie w godzinach 9.30-11.45 odbyły się warsztaty dotyczące edukacji prawnej.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest prawnokarną reakcją na czyn przestępny sprawcy, która wiąże się z przypisaniem mu faktu popełnienia przestępstwa i winy, ale bez konsekwencji w postaci skazania i wymierzenia kary, a wręcz przeciwnie – z zakończeniem prowadzonego postępowania karnego

Sposoby przyjęcia lub odrzucenia spadku.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku może zostać dokonane na dwa sposoby. Można tego dokonać albo przed Sądem albo u notariusza. W Sądzie po przeprowadzeniu postępowania wydane zostanie postanowienie o sposobie nabycia spadku i osobach które nabyły spadek, oraz w jakich częściach ( udziałach ) spadek nabyły.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi e-poradnikami. Link znajduje się poniżej:

DZIEDZICZENIE I SPADEK CZ. II